Moksliniais tyrimais nustatyta, kad pusryčiai turi įtakos mažylio atminčiai, dėmesio koncentracijai ir bendravimui kolektyve. Vaikai, kurie neatsisako pusryčių, yra mažiau irzlūs, lengviau sprendžia užduotis, imlesni lavinimuisi, o pusryčius praleidžiančių vaikų nervinė sistema jautresnė, jie dirglesni, jiems sunku susikoncentruoti, nes yra alkani. Ryte valgantys vaikai mažiau rizikuoja nutukti, nes pusryčių nemėgstantieji iki priešpiečių taip išalksta, kad vėliau suvalgo daug daugiau maisto. Dauguma pusryčius valgančių mažylių tėvų pripažįsta, kad jų vaikai jaučiasi geriau ir yra sveikesni. Bet kaip šią tiesą įrodyti ketverių penkerių pypliui, nė už ką nesutinkančiam valgyti pusryčių?
Pateikiame populiariausius atsikalbinėjimo argumentus ir galimus atsakymus jiems įveikti:
- Aš nealkanas. Turbūt pastebėjote, kad mažylis dievagojasi nesąs alkanas, kai jam siūlomas rimtas maistas, bet vos akiratyje pasirodo skanėstai ar saldumynai, apetitas staiga grįžta. Pasinaudokite tuo. Pavyzdžiui, pusryčiams pasiūlykite pieno kokteilį su vaisiais, jiems retai kuris mažylis atsispiria, o toks gėrimas yra sveikas ir maistingas. Duokite javainių batonėlį, pagardintą šokoladu ar jogurtu, – tai labai skanus užkandis, primenantis saldainį, bet jis atstos lengvus pusryčius, mat jo sudėtyje esantys grūdai ir įvairūs priedai – razinos, riešutai – labai vertingi organizmui. Jeigu mažylis nevalgus, bet neatsisako vaisių, pusryčiams pakaktų ir banano. Jogurtą mėgstančiam vaikui galima pasiūlyti geriamojo jogurto, pagardinto jo mėgstamais priedais, indelį.
- Aš dabar tingiu. Ko gero, kiekvienas miegaliukas pusryčius mielai iškeistų į keletą papildomų minučių sapnų karalystėje. Tam, kad ryte išvengtumėte atsikalbinėjimų valgyti ir maistui gaminti gaišti tokį brangų laiką, pusryčius pasiruoškite iš vakaro, geriausia kartu su mažyliu. Tegul pats pasirenka, ką valgys ryte, ir iš anksto pasideda ant stalo. Jeigu mažylis atsisako valgyti namie, pasiimkite lengvą užkandį pakeliui į darželį.
- Man nepatinka. Gali būti taip, kad mažylis valgyti atsisako todėl, kad jūsų siūlomas pusryčių „repertuaras” jam paprasčiausiai nusibodo. Jeigu kasdien vaikui siūlote sūrelių, jogurtų ar sumuštinių, kad ir kaip juos mėgtų, mažylis vieną dieną jų atsisakys. Paįvairinkite mažylio pusryčių valgiaraštį skaniais, bet nekasdieniais patiekalais, pavyzdžiui, blynais, puoštais džiovintais vaisiais (galima iš jų padaryti laimingą veidelį); koše su uogienės piešiniu, keptais makaronais ar daržovių figūrėlėmis. Galima išbandyti įvairių kultūrų patiekalus, taip praplėsite vaiko akiratį ir kartu paragausite naujo maisto, tarkime, kininių ryžių su keptais kiaušiniais, tortilją, įdarytą neaštriu įdaru, ar pan.