Grūdinti vaikus dauguma tėvų pradeda vasarą. Tačiau iš tiesų tam tinka bet kuris metų laikas. Svarbiausia – laikytis pagrindinės imuniteto stiprinimo taisyklės: grūdinti sistemingai, be pertraukų, nes kitaip įgytas organizmo atsparumas pradeda mažėti, o praėjus mėnesiui ar dviem visiškai išnyksta. Švelnias imuniteto stiprinimo procedūras galima pradėti ir dviejų savaičių naujagimiui.
Organizmo treniruotės
„Grūdinimas – priemonių, didinančių organizmo atsparumą, sistema, organizmo termoreguliacijos mechanizmo treniruotė”, – paaiškino gydytoja pediatrė Daiva Bartkuvienė. Kuo geriau funkcionuoja odos kraujagyslės – susitraukia nuo šalčio ir išsiplečia nuo šilumos, – tuo greičiau organizmas prisitaiko prie netikėtai pakitusios temperatūros. Todėl užgrūdintas tiek vaiko, tiek suaugusiojo organizmas atsparesnis ligoms.
„Grūdintis reikėtų visiems vaikams, nes tai padeda išvengti kai kurių ligų, didina organizmo atsparumą infekcijoms. Be to, grūdinimo procedūros teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, virškinimo sistemas, skatina centrinės nervų sistemos veiklą, net nuotaiką gerina”, – procedūrų pranašumus vardijo gydytoja.
Grūdinti ir naujagimius
Kai kurie tėvai įsitikinę, kad vaikas jau turi būti paaugęs, norint pradėti jį grūdinti. „Netiesa. Švelniomis procedūromis grūdinti galima vos dviejų trijų savaičių sulaukusį naujagimį. Grūdinti galima pradėti bet kuriuo metų laiku, tik svarbu, kad vaikas tuo metu būtų sveikas”, – aiškino D.Bartkuvienė.
Pirmos kūdikio grūdinimo procedūros turėtų būti labai švelnios ir trumpos. Šiek tiek vyresnių vaikų grūdinimo taisyklės panašios, tik jiems visko galima daugiau ir ilgiau. Grūdinti reikia pamažu, nuo trumpesnių procedūrų pereinant prie ilgesnių, labiau grūdinančių – tai vienas pagrindinių organizmo treniravimo principų.
Grynas oras – paprasčiausia ir švelniausia grūdinimo priemonė. Vasarą kūdikis lauke gali būti didesnę dienos dalį. Žiemą prie šalto oro jį reikėtų pratinti pamažu: iš pradžių migdyti gerai išvėdintame kambaryje, paskui – prie atviro lango ir tik vėliau lauke praleisti keletą minučių ir laiką po truputį ilginti.
Jūra – geriausia vieta
Kita populiari ir itin naudinga grūdinimo priemonė – vanduo.
„Kūdikį grūdinti vandeniu reikėtų pradėti iš pradžių jį įtrinant drėgnu, švelniu, gerai išgręžtu rankšluosčiu. Tai galima daryti ir kelis kartus per dieną. Šią procedūrą galima pradėti keturių mėnesių kūdikiui. Rankšluostis iš pradžių sudrėkinamas 35–36 laipsnių temperatūros vandenyje, vėliau kas antrą dieną temperatūra mažinama vienu laipsniu, galiausiai jis atvėsinamas iki 28 laipsnių. Dvejų trejų metų vaikus galima grūdinti ir 25–26 temperatūros vandeniu”, – aiškino D.Bartkuvienė.
Dvejų metų sulaukusį vaiką jau galima grūdinti dušo srove. Tokio amžiaus vaikai taip pat gali maudytis ir upėje, ežere ar jūroje. „Jūra – idealiausia grūdinimo priemonė, nes tai ir vanduo, ir saulės vonios, ir mankšta vaikui. Tiesa, vaikams leisti maudytis jūroje iš pradžių reikėtų tik esant šiltam orui”, – patarė gydytoja.
Saulė ir mankšta
Saulės vonios kūdikiui labai svarbios rachito profilaktikai. Poros mėnesių sulaukusį mažylį grūdinti saulėje reikėtų pradėti nuo 2–3 minučių, šį laiką iš lėto didinti iki 10–15 minučių. Saulėje galima atidengti vaiko pilvuką, nugarą, rankas, kojas, tačiau galvą reikėtų pridengti.
Jau nuo mažų dienų vaiką galima pradėti grūdinti ir fiziniais pratimais – mankšta. „Ji gerina nuotaiką, skatina psichomotorinę vaiko raidą, stiprina tėvų ir vaiko ryšį. Gerai, jei tėvai, mankštindami mažylį, tuo pačiu metu su juo bendrauja, jam dainuoja”, – sakė D.Bartkuvienė.
Pusantro dviejų mėnesių kūdikiui galima atlikti ir masažą – švelniai glostyti. Tai gerina kraujotaką, stiprina kaulų ir raumenų sistemą. Kaip taisyklingai atlikti švelnų masažą, D.Bartkuvienė patarė tėvams būtinai pasikonsultuoti su šeimos gydytoju.
Svarbu nepersistengti
„Kai kuriais atvejais didžiulė tėvų meilė ir per didelė apsauga vaikui neišeina į naudą. Tėvai neleidžia jam bėgioti, kad mažylis nesuprakaituotų. Tačiau per daug jį prirengia, ir vaikas vien dėl to sukaista. Tokiu atveju persišaldyti labai lengva. Dažnai tokie vaikai tampa labai neatsparūs ir nuolat serga”, – pasakojo D.Bartkuvienė. Jei vaikas suprakaitavo, gydytoja patarė nelaukti ir iš karto jį perrengti sausais drabužiais.
Vaikų grūdinimo taisyklės
Pradėti grūdinti galima tik sveiką vaiką.
Vaikas turi būti gerai nusiteikęs, atliekamos procedūros jam turi patikti. Grūdinant vaiką per prievartą galima gauti visiškai priešingą rezultatą.
Grūdinimo procedūras reikia atlikti kasdien. Vaikui susirgus procedūras būtina nutraukti, o pasveikus – vėl tęsti.
Grūdinti reikia palaipsniui – nuo švelnesnių procedūrų pereinant prie ilgesnių ir labiau grūdinančių.
Tėvų patirtis
Giedrius Masalskis, renginių organizatorius, TV laidų vedėjas, šešerių Emilio ir ketverių Danieliaus tėvas: –Vaikus grūdiname su protu. Vakarais man dažniausiai tenka malonumas sūnums valyti dantis ir juos prausti. Tai paverčiame žaidimu. Kojas plauname iš pradžių šilto, paskui – šalto vandens vonelėse. Kol taip grūdinamės, su vaikais skaičiuojame. Su jaunesniuoju skaičiuojame iki labai labai ilgo vieneto, o su vyresniuoju jau suskaičiuojame ir daugiau. Tai jiems labai patinka, be to, taip vaikai mokosi skaičiuoti.
Stengiamės sveikai gyventi, maitintis, geriame daug skanių arbatų, nemažai laiko praleidžiame gryname ore. Su vyresniuoju važiuojame pasivažinėti dviračiais palei Nerį – pasiimame sumuštinių, arbatos, paskui kur nors surengiame nedidelę iškylą. Danielius kol kas tam dar per mažas.
Taip pat vaikai mėgsta vandens procedūras – maudytis jūroje arba kieme, kai laistoma veja.
Redita Dominaitytė, aktorė, fotografė, penkerių Upės ir 2,5 metų Ugniaus mama
Kol Upė buvo dar visai mažutė, jai grūdinti skyrėme labai daug dėmesio. Grūdinome šaltu vandeniu – jį pildavome ant galvytės, paskui dukrą glausdavome prie krūtinės, trindavome rankšluosčiais. Vėliau nusprendėme taip aktyviai nebegrūdinti, nes, mano nuomone, vaikui reikia leisti pačiam prisitaikyti prie aplinkos.
Sūnaus jau nebegrūdinome, nes jis dažnai sirgdavo ir nebuvo kada pradėti procedūrų. Nežinau, ar dėl to, kad grūdinome, ar dėl to, kad Upė – pirmas vaikas, bet iki dvejų metų ji nė karto nesirgo. Dukros labai stiprus imunitetas – nė vienas mūsų šeimos narys nėra toks atsparus ligoms kaip ji. Šalto vandens procedūros turbūt turėjo įtakos ir tam, kad mergaitė dabar visiškai nebijo šalčio – kai mes šąlame, Upė laksto pusnuogė. Tiesa, šalto vandens procedūros turėjo ir neigiamų pasekmių – dukra labai ilgai bijojo vandens.
Dabar, kai aktyviai nebegrūdiname nė vieno iš vaikų, stengiamės su jais praleisti daugiau laiko gamtoje, nuvažiuoti prie jūros, kur visai kitoks – jodo prisotintas – oras. Stengiamės nesudaryti jiems šiltnamio sąlygų, vaikų pernelyg neprirengiame, skatiname kuo daugiau judėti, lakstyti basomis, laipioti ar sportuoti.
Apskritai, manau, kad grūdintis reikia tiek vaikui, tiek suaugusiajam. Tik svarbu pasirinkti tinkamas priemones ir neeksperimentuoti su vaikais.