Moters higiena po gimdymo – ypatinga

Intymi higiena –  tokia sritis, apie kurią nepatogu kalbėti. Ypač ši tema paaštrėja, kai moteris susilaukia kūdinio. Šiuo periodu prireikia ir daugiau žinių apie imtymią higieną. Apie tai kalbamės su gydytoja akušere Jūrate Žmuidzinaite.

 

Gydytoja, kokius pirmuosius savo kūno pokyčius patiria moteris susilaukusi kūdikio?

Pirmiausia moteris pajunta krūtų, gimdos pokyčius, pasikeičia ir emocinė būklė. Pagimdžiusi moteris dėl audinių ištempimo ar traumos pirmosiomis dienomis jaučia nedidelį išorinių lytinių organų skausmą. Tarpvietės patinimas praeina per 1-2 savaites. O raumenų tonusas atsikuria dar vėliau, tai yra maždaug šešias savaites jis didėja, o per kelis mėnesius jo būklė visiškai sunormalėja.

Po gimdymo gimda traukiasi (vyksta involiucija), per šešias savaites jos svoris sumažėja nuo 1 kg iki 50-100 g. Pirmąsias tris dienas gimdos susitraukimai gali būti skausmingi, tai normalu. Skausmai, panašūs į skausmingus sąrėmius, dažniausiai juntami žindymo metu.

Ko nereikėtų išsigąsti kalbant apie imtymią higieną ir kaip tam pasiruošti?

Pirmosiomis dienomis po gimdymo iš gimdos teka rausvos pogimdyminės išskyros – liochijos. Jas sudaro kraujas, gleivės ir atkrintančios gimdos gleivinės audiniai. Pirmąsias penkias dienas liochijos būna kraujingos, vėliau – rusvos ir maždaug po 11 dienų jos pasidaro gelsvos. Po 5-6 savaičių gimdymo išskyrų turėtų visai nelikti. Jos gali būti labai gausios, keletą dienų jų gali nebūti ir vėl atsirasti. Jos panašios į menstruacijas. Moteriai maitinant krūtimi, gimda susitraukia, visos išskyros išsiskiria iškart. Pvz., moteriai gulint, išskyrų gali nebūti, bet atsistojus, jų vėl atsiranda ir gali būti labai gausios.

Kaip moters higiena gali lemti jos bendrą būklę?

Po gimdymo vyksta dideli  gimdos, krūtų ir kitų organų pakitimai. Pasikeitus ar susilpnėjus normaliai makšties florai, gleivinė tampa neatspari kenksmingą poveikį turinčioms bakterinėms infekcijoms. Todėl rekomenduojama naudoti specialias intymiai higienai skirtas priemones ir jas keisti dažniau nei įprasta. Tai labai aktualu pirmosiomis savaitėmis po gimdymo. Dėl infekcijos rizikos ir galimo gausesnio kraujavimo moteriai po gimdymo nepatariama  maudytis karštoje vonioje.

Nuo ko priklauso išskyrų gausumas?

Kiekvienos moters kūno reakcijos – individualios. Įtakos  gali turėti gimdymų skaičius, jo eiga, endometriumo būklė, atsiradusios patologijos. Kiek laiko bus išskyros, iš anksto nežinosite: ar jums užteks įprasto higieninio įkloto ar reikės specialių urologinių įklotų, skirtų lengvam šlapimo nelaikymui. Specialūs įklotai gaminami kelių sugėrimo laipsnių. Kartais sumažėjus išskyroms rekomenduojama ir toliau naudoti specialius įklotus tik mažesnio sugėrimo, nes kasdieniai įklotai yra labai ploni ir kartais išskyros gali pratekėti pro kraštus.

Kas svarbiausia renkantis įklotus?

Jie turi gerai sugerti, būti pralaidūs orui, anatominės formos, t.y. patogūs.

TAIP PAT SKAITYKITE