Natūralus poreikis, kuris gali peraugti į rimtą ligą

Lažybos poreikis

Sportas gali būti vienu iš sveiko gyvenimo elementų. Teisingai parinktas fizinis aktyvumas garantuoja gerą nuotaiką, aštresnį mąstymą, sumažina su sėdimu gyvenimo būdu susijusių ligų riziką, ilgina gyvenimo trukmę. Mums pažįstami ir kiti sporto pasaulio atspalviai. Nemažai sportu besidominčių ir už mylimas komandas rungtynių metu „sergančių“ žmonių patys net nesportuoja. Tačiau jie pažįsta savo „dievukus“, žino jų karjeros istoriją, džiaugiasi jų pergalėmis ir išgyvena, kai jiems nepasiseka. 

Rungtyniavimas, konkurencija, noras pasiekti daugiau už kitus, pirmauti, azartas – visa tai nėra šių laikų išradimai. Visa tai lydi žmoniją nuo pat pradžių. Net pirmykščiai žmonės pažino fizinio pasirinkimo svarbą, norą laimėti, įveikti grobį ar priešą. Iš tikrųjų net ir daliai gyvūnų rūšių tas būdinga. Jie konkuruoja, kovoja dėl geresnės teritorijos, didesnio grobio, galimybės perduoti savo genus palikuonims. Gamta išrado visa tai ne be reikalo, o norėdama atrinkti geriausius, stipriausius, sumaniausius, labiausiai prisitaikius. Žmonės ilgainiui iš to sukūrė sportą. Pirmieji sportininkai – tai kariai, kuriems buvo gyvybiškai svarbus tinkamas fizinis pasirengimas bei strateginiai įgūdžiai. Šiuolaikinės rungtynės – tai civilizuotas būdas įveikti „kitą gentį“ ir džiaugtis pergale. 

Sirgaliai, palaikantys krepšinio, futbolo ar kitos sporto šakos komandas, patiria ne mažesnes emocijas nei patys žaidėjai (kartais net stipresnes), jie psichologiškai dalyvauja kovoje net sėdėdami prieš televizoriaus ekraną: pyksta, džiaugiasi, nusivilia. Salėje emocinis šėlsmas dar stipresnis. Žmonės šaukia, nenusėdi ant suoliukų, būna, kad net susistumdo ar susimuša. 

Ten, kur sportas – aplink „sukiojasi“ ir azartinių lošimų tema. Pastatęs už mylimą komandą žmogus jaučiasi labiau įsiraukęs į kovą, atsiranda didesnis rizikos jausmas ir aštresnės emocijos, taip pat noras išlošti. Nenuostabu, kad sportinių rungtynių rėmėjais dažnai tampa įvairios lažybų bendrovės – tokios kaip 7bet ir kitos.

Paveikslėlis, kuriame yra, kauliukai, lošimo kauliukai

Kai kam visas šis azartinis emocinis šėlsmas tėra savotiška iškrova. Kai kam, deja, tampa sunkia liga, priklausomybe. Šiuolaikiniai profesionalūs sportininkai ar komandos dažnai turi savo psichologus, kurie padeda sveikai pereiti įvairius iššūkius, siekti pergalės ir priimti pralaimėjimus. Eiliniai sporto sirgaliai ir lažybų dalyviai sau tai leisti gali ne visada – ne visada ir nori. 

Esmė ta, kad dalyvavimas lažybose, azartas, noras pajusti tą visą aprašytą emocinį „kokteilį“ nėra jokia nuodėmė, o labiau natūralus, prigimtinis dalykas. Sveikoje formoje tai gali leisti pajusti emocijas, kurios įprastoje kasdienybėje slopinamos. Ar tai išsivystys į kažką nevaldomo, priklauso nuo vidinių asmenybės „parametrų“, kurie pas visus skirtingi. 

TAIP PAT SKAITYKITE