Mažylis, pradėjęs žengti pirmuosius žingsnius, pradeda dar intensyviau tyrinėti jį supantį pasaulį viską liesdamas ir ragaudamas. Net jeigu vaikutis žaidžia smėlio dėžėje ir nėra pavojaus, kad atsidurs po automobilio ratais, turite būti itin atidūs, kad mažasis tyrinėtojas namo neparsineštų ligų.
Pavasarėjant šilti orai sudaro palankesnes sąlygas mikrobams daugintis. O šie gali pridaryti nemažai bėdų.
Dažniausios nešvarių rankų ligos
- Toksokarozė – parazitinė liga, kurią sukelia migruojančios apvaliųjų kirmėlių lervos. Paprastai jos subręsta tik šuns organizme, tačiau su išmatomis patenka ir į aplinką. Ar mažylis sunkiai susirgs, priklauso nuo lervučių kiekio. Jei jų mažai, liga praeina nepastebimai, tačiau sunkesniais atvejais gali pakilti temperatūra, kamuoti sausas kosulys, parausti gerklė, prasidėti bronchitas. Kartais kosulys gali užsitęsti ir toksokarozę galima supainioti su kitomis plaučių ligomis, pavyzdžiui, bronchų astma. O sunkiai sergančius vaikus pradeda varginti viduriavimas, pykinimas, gali išberti ir niežėti odą. Toksokarozė nustatoma atlikus kraujo tyrimą. Aptikus ligą.
- Dėl toksoplazmozės dažniausiai kaltos būna jaunos katės ir maži kačiukai. Neretai ši liga panaši į virškinimo sistemos sutrikimą, kartais primena ūmų limfmazgių uždegimą ar apendicitą, taip pat nervų sistemos, regos ir širdies veiklos sutrikimus. Jeigu ligos eiga lengva – dažniausiai ji lieka neidentifikuota ir pasveikstama savaime. Jeigu liga sunki, skiriamas antibakterinis gydymas. Užsikrečiama per nešvarias rankas ar užterštą, termiškai neapdorotą maistą.
- Askaridozė – apvaliųjų kirmėlių askaridžių sukeliama liga. Užsikrečiama askaridžių kiaušiniais, kurie subręsta dirvožemyje esant tam tikroms sąlygoms. Susirgus šia liga jaučiama apetito stoka, sustiprėja seilėtekis, pilvo skausmai, pakyla temperatūra, pykina, mažasis ligoniukas gali pradėti griežti dantimis. Žmogus nuo žmogaus neužsikrečia. Skiriamas gydymas antihelmintiniais preparatais.
- Šigeliozė, anksčiau vadinta dizenterija, – ūmi žarnyno infekcinė liga, kurią sukelia bakterijos šigelės. Paprastai liga pasireiškia pilvo skausmais, viduriavimu su kraujo ir gleivių priemaišomis, karščiavimu, nuolatiniu noru tuštintis. Užsikrečiama per nešvarias rankas ar užterštą maistą. Nustatoma atlikus išmatų bakteriologinį tyrimą. Skiriamas antibakterinis gydymas.
- Salmoneliozę sukelia judrios bakterijos salmonelės. Kadangi smėlio dėžėje mažylis gali surasti ir nepageidaujamo „lobio”, nors ir retai, užsikėsti gali ir šia liga. Kaip suprasti, kada vaikas užsikrėtė? Susirgus pradeda krėsti šaltis, pykina, pakyla aukšta temperatūra, raižo pilvą, viduriuojama. Užsikrečiama per nešvarias rankas ar salmonelėmis užterštą maistą. Salmonelių sukeliama liga nustatoma atlikus išmatų bakteriologinį tyrimą arba nustačius antikūnus kraujyje, tačiau tik sunkiais atvejais skiriamas antibakterinis gydymas.
Kaip išvengti šių ligų?
- Rinkitės smėlio dėžę saulėtoje vietoje, kurioje greičiau žūva kirminų kiaušinėliai. Geriausias laikas žaisti – saulėta pavakarė, kai didelė dalis kiaušinėlių jau būna sunaikinti.
- Neleiskite mažyliui žaisti ten, kur vaikštinėja naminiai gyvūnai.
- Nepalikite vaiko smėlio dėžėje be priežiūros. Stebėkite, kad nekištų purvinų pirštukų į burnytę, rankytėmis neliestų veido.
- Mokykite vaiką asmens higienos įpročių. Žinoma, lauke jos laikytis gana sunku. Tačiau eidami į kiemą nepamirškite su savimi pasiimti nedidelį indą su vandeniu arba drėgnų vienkartinių servetėlių. Puikiai tiks impregnuotos dezinfekuojamuoju antiseptiniu tirpalu. Taip nešvarioms mažylio rankoms suteiksite pirmąją pagalbą. O sugrįžęs iš lauko vaikas tegu pratinasi plauti rankas šiltu vandeniu ir muilu.
- Nuplaukite iš lauko parneštus žaisliukus. Arba galite pasiūlyti mažyliui, kad su šiais žaisliukais butų žaidžiama tik kieme, ir juos sudėję į maišelį palikite sandėliuke.
- Neimkite smėlio savo katytei iš kieme esančios viešos smėlio dėžės. Geriau nupirkite specialaus iš parduotuvės. Katytė gali užsikrėsti toksoplazmomis ir užkrėsti mažylį.